| Seat/Backrest: | Plywood, Polyurethane foam |
| Upholstery: | Eco leather |
| Frame: | Metal |
| Mechanism: | Tilting (lifting/lowering) |
| Total width: | 52 cm |
| Total depth: | 53 cm |
| Minimum height: | 82 cm |
| Maximum height: | 107 cm |
| Seat width: | 38 cm |
| Seat depth: | 40 cm |
| Minimum height to seat: | 61 cm |
| Maximum height to seat: | 86 cm |
| Backrest height: | 21 cm |
| Base diameter: | 40 cm |
| Maximum allowed load: | 120 kg |
| Color: | White PU |
Discover the SB-31 White Bar Stool, a modern and elegant chair, ideal for bars and kitchens. Featuring a metal frame and a comfortable seat upholstered in eco-leather, it provides optimal lumbar support. Easy to assemble, it supports up to 120 kg. It adds a touch of style and comfort to any decor!