| Body: | Plywood, Polyurethane foam |
| Legs: | Metal |
| Upholstery: | Fabric |
| Width: | 46 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Height: | 85 cm |
| Seat width: | 46 cm |
| Seat depth: | 40 cm |
| Height to seat: | 45 cm |
| Backrest height: | 42 cm |
Chair C-710 Denim Cappuccino + Transprint Legs Discover the C-710 Denim Cappuccino chair, ideal for the kitchen.
With a modern design and optimal comfort, it features durable metal legs and an innovative construction.
Perfect for any interior style, it supports up to 120 kg.
A seat height of 45 cm ensures the desired comfort.