| Body: | Plywood, Polyurethane foam |
| Legs: | Metal |
| Upholstery: | Fabric |
| Width: | 55 cm |
| Depth: | 64 cm |
| Height: | 86 cm |
| Seat width: | 54 cm |
| Seat depth: | 43 cm |
| Seat height: | 48 cm |
| Backrest height: | 45 cm |
Hans Velvet Green Chair HLR56 + Black Legs Discover comfort and style with the Hans chair, upholstered in green velvet with black metal legs.
Ideal for your kitchen, this chair offers stability, elegance, and an attractive design.
Comfortable seat height of 48 cm and generous dimensions!