| Body: | Polypropylene |
| Legs: | Polypropylene |
| Width: | 52 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Height: | 83 cm |
| Seat width: | 43 cm |
| Seat depth: | 42 cm |
| Height to seat: | 45 cm |
| Backrest height: | 38 cm |
| Inner armrest height: | 13 cm |
| Maximum allowable load: | 120 kg |
TINA Yellow Chair Discover the TINA Yellow chair, ideal for horeca furniture, garden patios, and kitchens.
Made from durable polypropylene, this ergonomic chair provides the necessary comfort and can be stacked to save space.
A versatile and sturdy choice for any environment!