| Body: | Plywood, Polyurethane foam |
| Legs: | Metal |
| Upholstery: | Velvet, Fabric |
| Width: | 61 cm |
| Depth: | 63 cm |
| Height: | 82 cm |
| Seat width: | 44 cm |
| Seat depth: | 40 cm |
| Seat height: | 49 cm |
| Backrest height: | 37 cm |
DC-18 Rusty Chair Discover the DC-18 Rusty chair, perfect for your kitchen!
With an elegant design in a brick shade, upholstered in fine velvet and supported by sturdy metal legs, this chair offers both comfort and style.
Also available in other colors.
Enhance your space with this modern chair!