| Width: | 58 cm |
| Depth: | 60 cm |
| Height: | 83 cm |
| Seat width: | 45 cm |
| Seat depth: | 41 cm |
| Height to seat: | 46 cm |
| Backrest height: | 37 cm |
| Maximum allowed load: | 120 kg |
| Upholstery: | Velvet |
| Body: | Plywood, Polyurethane foam |
| Legs: | Metal |
Airis Black Chair HLR66+Black Legs Discover the comfort and elegance of the Airis Black HLR66 chair, perfect for the kitchen.
Upholstered in soft velvet and made from durable materials, this chair combines modern design with longevity.
Ideal for meals or special events!