| Width: | 43 cm |
| Depth: | 47 cm |
| Minimum height: | 88 cm |
| Maximum height: | 109 cm |
| Seat width: | 43 cm |
| Seat depth: | 36 cm |
| Minimum height to seat: | 58 cm |
| Maximum height to seat: | 79 cm |
| Backrest height: | 30 cm |
| Base diameter: | 40 cm |
| Maximum allowed load: | 100 kg |
| Color: | Grey Fabric |
Discover the Bar Stool SB-044 Grey Fabric, perfect for bars and kitchens. Featuring an elegant design, a painted metal frame, and fabric upholstery, this high stool offers optimal comfort with its height adjustment mechanism and footrest. Ideal for modern decor!